Google+'de paylaş:

Glutensiz Teriyaki Marine

Glutensiz Teriyaki Marine sosumuzla, gluten intoleransı olan soya sosu sevenler bile teriyaki usulü hazırlanmış et ve sebzelerinin eşsiz tadını çıkarabilirler. İster barbekü mevsiminde marine sos olarak kullanın isterseniz az kızartılmış yemeklerin tatlandırılması için kullanın - bu sos, yemeklere benzersiz bir tat verir.

Teriyaki - Japon Mutfağının Lezzet Klasiği

Teriyaki, Japonca "teri" (parlaklık) ve "yaki" (ızgara yapmak, ağır ateşte pişirmek) sözcüklerinden türetilmiştir ve et ve balığın Japon usulü hazırlanmasıdır. Malzemeler, marine edildikten sonra ızgaralanıp veya kızartılarak tatlı baharatlı bir tat alırlar. Teriyaki sadece Japon mutfağına özel bir yöntem değildir. Aynı zamanda Alman usulü ızgara spesyaliteleri için de mükemmeldir.

Size önerimiz: Mutfakta her şeyin hızlı olması gerektiğinde tavuk göğsünü şeritler halinde kesin ve Teriyaki glutensiz Marine sos ile terbiye edin. Daha sonra yüksek ateşte kızartın ve az miktarda sosla lezzetlendirin. Yanına özellikle pilav veya salata iyi gider. Bu arada, Glutensiz Teriyaki Marine sosumuz, lezzetli dip sos hazırlamak için de idealdir.

Ingredients
Gluten free soy sauce (Water, Soybeans, Salt, Spirit vinegar), Wine (contains sulphur dioxide), Sugar, Water, Spirit vinegar, Salt, Spice extracts, Onion Powder, Garlic Powder. 
Nutrition information per 100ml
Energy [kJ/kcal] 430 / 101
Fat [g]   0
   of which saturates [g] 0
Carbohydrate [g] 14
   of which sugars [g]   14
Protein [g]   6.9
Salt [g]    11.5