Kusursuz soya sosu nasil yapilir

17. yüzyılda soya sosu halen elle yapılıyordu ve bu yüzden üretimi oldukça zordu. Bugün son teknoloji kullanan yüksek otomasyonlu fabrikalarda soya sosu üretebiliyoruz ancak yine de soya sosunun doğal fermantasyon süreci yüzyıllardır değişmedi. Biz mükemmel bir soya sosumuzu yapmak için 5 adımı takip ediyoruz.

1.
İçeriklerin hazırlanması

Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu yapımı esnasında yalnızca özenle seçtiğimiz şu 4 malzeme kullanılmaktadır: soya fasulyeleri, buğday, tuz ve su.

Öncelikle soya fasulyeleri bir süre suda bekletilir. Sonrasında yüksek ısıda buğulanır. Buğday taneleri yüksek ısıda kavrulur ve sonrasında fermantasyonu kolaylaştırmak amacıyla değirmenlerde öğütülür. Tuz ise suyun içinde çözünerek ayrı bir karışım hazırlanır.

2.
Kojinin hazırlanması

Soya sosu lezzetinin anahtarı fermantasyon aşamasında kullanılan koji ismi verilen bir küftür. Koji küfü Aspergilus isimli bir mantardan üretilir. Kikkoman, kurulduğu yıldan beri kendi ürettiği aspergilusu kullanmaktadır.

İşlenmiş soya fasulyeleri ve buğday, Kikkoman’ın kendi hazırladığı aspergilus ile karıştırılır ve koji mantarının oluşması için optimum şartları sağlayan bir bölüme alınır. Bu işlem sonucunda 3 günün ardından soya sosunun temeli olan shoyu koji elde edilir.

3.
Morominin fermantasyonu ve olgunlaşması

Elde edilen shoyu koji, tuzlu su solüsyonu ile birleştirilmek üzere bir tanka alınır. Püreye benzer bu karışımın adı moromidir. Moromi birkaç ay boyunca dinlendirilerek olgunlaşmaya bırakılır. Bu esnada tankın içerisinde laktik asit fermantasyonu, alkolik maya fermantasyonu ve organik asit fermantasyonu gibi çeşitli tepkimeler oluşur.  Bunların hepsinin sonucunda moromi Kikkoman soya sosunu eşsiz kılacak o kuvvetli tat, aroma ve renge erişir.

4.
Presleme ve rafinasyon

Olgunlaşan moromi preslenerek özü çıkarılır. Çıkarılan bu özüt “ham soya sosudur”. Presleme esnasında moromi her biri 3 kattan oluşan çeşitli kumaş filtrelerden geçirilir. Morominin içinden ham soya sosu çıkarıldıktan sonra moromi mekanik bir şekilde yavaş yavaş preslenmeye devam eder. Sonucunda saf soya sosu elde edilen bu işlem yaklaşık 10 saat sürer.

Elde edilen ham soya sosu arıtıcı bir tank içinde 3 ila 4 gün bekletilir. Bu işlemin amacı soya sosunu bileşenlerine ayırmaktır. Böylece soya sosundan çıkan yağ yüzeyde birikirken sosun içindeki tortular aşağı çöker. Arıtılan soya sosu ısıtılmak üzere bir hortum yardımıyla başka bir yere aktarılır. Soya sosuna uygulanan bu son ısıtma işlemi enzimlerin çalışmalarını durdurmak için ve soya sosunun tadını aromasını ve kokusunu ideal kıvamında tutmak için önemlidir.

5.
Paketleme

Isıtılan soya sosu otomatik olarak şişelenir.  En yüksek standartlara uygun bir üretim hedefleyen Kikkoman, üretimin her aşamasında yüksek bir titizlikle kalite kontrolleri ve muayeneler gerçekleştirmektedir. Kullanılan malzemelerin ve üretim hattından çıkan ürünlerin renkleri, tatları ve aromaları müfettişler tarafından denetlenmekte ve analiz edilmektedir. Kikkoman’ın uyguladığı sıkı kalite kontrol mekanizması, üretilen soslarda yüksek kaliteyi ve istikrarı beraberinde getirmektedir.

Sadece bütün denetlemelerden başarılı bir şekilde geçen ürünler piyasada yer bulabilirler.

Daha fazlasını keşfedin

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.