Yillardan beri süren gerçek soya sosu geleneği

İlk başlarda soya sosu tadı için kullanılmıyordu. Hem doğuda hem batıda insanlar yüzyıllar boyunca gıdaları saklamanın daha iyi yollarını aradılar ve bu arayışlarda tuzun gıdaları sadece korumaya değil aynı zamanda tadını arttırmaya da yaradığını keşfettiler.

Eski Çin'de gıdaları korumak için ve baharat olarak jiang adı verilen ve bugünkü soya sosunun belki de atası olarak kabul edilecek bir malzeme kullanılıyordu. Et, deniz mahsulleri, sebze ve buğdaydan üretilen farklı jiang çeşitleri vardı. Bu malzemelerden buğday, erişimi ve kullanımı en kolay olanıydı. Bu sebeple buğdayın ve soya fasulyelerinin kullanıldığı jiang hızlıca yaygınlaştı. “Buğday jiangı” zamanla Japonya ve diğer komşu ülkelere yayıldı. Bugün soya sosunun aslında jiangdan geldiği düşünülmekte.

Japonya'ya geldikten sonra jiangın gelişiminde ve üretiminde büyük bir gelişim yaşandı. 17. yüzyılın ortalarında artık doğal soya sosu üretimi Japonya’da iyice yerleşmiş ve tüm ülkeye yayılmaya başlamıştı.

Daha fazlasını keşfet

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.