Çikolata ve kuru yemiş - gerçek bir lezzet bombası

24. Oktober 2023

Tatlı zamanı!

Çikolata ve kuru yemiş -her tatlısever için kutsal bir ikili

Sonbahar geldiğine göre koltukta kıvrılıp en sevdiğiniz dizinin bölümlerini birbiri ardına çerez niyetine izleme mevsimi gelmiş demektir. Madem öyle, biraz da kendimizi şımartalım ve gelin beraber tatlılara bir göz atalım.

Avrupa ve tatlı deyince ilk başta akla kuru yemişli ve çikolatalı lezzetler geliyor. Çikolata diyarı Belçika ve enfes çikolatalı kek ve sufleleri ile Fransa gibi örnekler varken tatlıların Avrupa ülkelerinin kültür ve geleneklerinde önemli bir yere sahip olduğu söylemek zor olmasa gerek. Hele de kuru yemişler çikolata ile bir araya gelince özellikle güzel bir tat ortaya çıkıyor. Bugünkü konumuz ise bu kombinasyonun ne kadar çeşitli olabileceği üzerine.

Muhtemelen en yaygın ikilimiz olan fındık ve çikolata artık neredeyse birbirlerinden ayrılamaz haldeler

İster bir musun kadifemsi dokusunda olsun ister bir pralinin ağızda dağılan tadında olsun fındık, eşsiz lezzetini ve kıtırtısını sayısız çikolatalı tatlıda göstermektedir. Dünyaca ünlü şu iki lezzet İtalya’dan çıkmıştır; sürülerek veya pralin gibi yenen kremsi macun “Gianduja” ve içinde tüm fındıklar olan bir çikolata “Baci”. İsviçre’nin klasiği “Nusstörtli” ise çikolata ve fındıkla doldurulan ufak turtalar. Almanya’ya gidince bizi fındık ve çikolatanın bir başka düeti olan “Nussecken” adında bambaşka bir lezzet karşılıyor.

Madem ve çikolata da yine akılları başlardan alacak müthiş bir ikili

Hafif bir acının tatlıyla birleşiyor olması ve kıtırtısıyla bu ikili de Avrupa’nın tatlı kültüründe kendilerine has bir yere sahip. Birçok ülke kendine ait bir bademli-çikolatalı keke sahip. Bademin içinde bulunduğu tatlılara derinlik ve zarafet kattığını çözen İtalyanlar, genelde çikolataya bandırılan iştah açıcı bisküvileri “Cantuccini”, bilinen adıyla “Biscotti” ile belli ki bunu tüm dünyaya ispatlamışlar.

Gelelim cevize;

diğer kuru yemişler gibi çok besleyici olan ceviz, fındık ve bademden farklı olarak daha yağlı ve zengin bir tada sahip. Özellikle baklava gibi şerbetli tatlılarda cevizi görmek mümkün. Bu tatlılarda aynı zamanda Antep fıstığı da oldukça sık kullanılmakta. Antep fıstığının popülerliğinin geçtiğimiz yıllarda Avrupa’da gittikçe artması gelişen tatlı kültürünün de bir göstergesi. İtalya’ya giderseniz sakın Antep fıstıklı dondurma ve çikolatalı gelato yemeyi unutmayın!

Her şey bir yana, mevzu bahis tatlıysa eğer kestane ve çikolata ikilisinin yeri bir başka

Kabarık bir çikolatalı kekten tutun praline veya musa, kestane her tatlıya özel bir lezzet veriyor. Fransızların Mont Blanc pastası veya İtalyanların Castagnaccioa keki içerisinde kestane bulabileceğiniz onlarca lezzetten sadece ikisi.

Sizin de gördüğünüz üzere tatlıların dünyasına kuru yemiş ve çikolatayla giriş yapmak için sayısız yol var. Kikkoman’ın bu tariflerin neresinde olacağını mı merak ediyorsunuz? Belki inanması biraz zor olacak ama soya sosu ve çikolata beraber tarifi zor bir lezzet sunuyorlar. Unutmayın ki soya sosundaki umami, her şeyin tadını güçlendiren, lezzetini arttıran bir etken. Sizlere yeni lezzetler sunmaya can attığımız için sonbahar bahane, tatlılar şahane diyerek kuru yemişli ve çikolatalı tarifler hazırladık. Belki de aralarında müptelası olacağın bir tarif bulursun, kim bilir?

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.