Tuz kullanimi- daha az tuz daha çok lezzet

Fazla tuz kullanımının sağlıksız olduğu bilinen bir gerçek. Tuz, yüksek tansiyon riskini arttırıyor ve kardiyovasküler hastalıklara kapı açıyor.  Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) göre 5 gram veya bir çay kaşığından fazla tuzu bir gün içerisinde tüketmeniz tavsiye edilmiyor.

Peki ya siz tuz kullanımınızı azaltmak fakat yine de yemeklerinizin lezzetini korumak mı istiyorsunuz? Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu bu konuda da yardımınıza koşuyor. Kikkoman on yıllardan beridir doğal olarak hazırladığı soya sosunun insan sağlığına etkilerini araştırmakta. Sonuç ne mi? Wageningen Üniversitesi ve Araştırma Merkezi’nde yapılan çalışmaya göre soya sosu tuz yerine kullanıldığı zaman vücuda giren tuz miktarını %30 oranında azaltmaktadır. *

Lezzeti muhafaza edin

Aslında tüm soya sosları yapılış şekillerinden ötürü yüksek oranda tuz içerirler. Fakat Kikkoman gibi Japon usulü yapılan soya sosları Çin usulü soslarına kıyasla daha az tuz içermektedir. Nitekim soya sosu kullandığınız zaman yemeğe tuz atma ihtiyacınız kalmayacağı için hiçbir durumda tuz tüketiminiz artmayacaktır. Eğer tuz tüketiminiz konusunda daha dikkatli olmak istiyorsanız soya sosunu göz kararı değil, ölçerek kullanın.

Özellikle Batı ülkelerinde sağlık sebeplerinden ötürü tuz tüketimine çok dikkat ediliyor.  Bundan dolayı Kikkoman olarak tuz tüketimini azaltmak isteyenler için normal soya sosumuzdan %43 daha az tuz içeren Kikkoman Doğal Fermente Az Tuzlu Soya Sosu da ürün yelpazemizde yer alıyor.

Asıl mesele umami

Tuz yerine soya sosu kullanmak yemeğin lezzetinden feragat etmek anlamına gelmez. Bilakis, Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu yemeklerinizi daha da güçlü bir tada kavuşturacaktır. Peki nasıl oluyor da soya sosu daha az tuz kullanmamıza rağmen daha fazla lezzet verebiliyor? Çünkü Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu kaliteli umami içeriği ile daha derin daha yoğun bir tat verir. Soya sosu doğal olarak yüksek oranda umami içerir ve umami de yemeklerden aldığımız tuz tadını arttırır.

*Araştırmanın sonuçları "Optimally-accepted salt reduction across cultures" (R. Shimojo et al.) ismiyle "Agro Food Industry Hi Tech", sayı 25 (3), Mayıs/Haziran 2014’te yayınlaşmıştır. Tüm araştırma sonuçlarına online olarak ulaşabilirsiniz.

Daha fazlasını keşfet

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.