Isi̇m ve logomuzun arkasindaki̇ hi̇kaye

Kikkoman piyasadaki birkaç hakiki soya sosu markalarından birisidir ve tüm dünyada kalitesi ile tanınır. Kikkoman ile ilgili bilmeniz gereken her şey aslında ismi ve logosunda mevcuttur.

Soya sosu yüzyıllardan beridir başta Japonya olmak üzere Asya mutfağında kullanılan bir baharattır. Bugün de Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu, Akdeniz'den İskandinavya'ya ve Asya'dan Amerika'ya kadar birçok farklı ülkede hazırlanan yemeklere lezzet katıyor. Kikkoman'ın soya sosu pazarında dünya lideri olması tesadüf değil. Doğal olarak logomuz dünyanın en ünlü logolarından birisi.

Her şey isimde

Birçok Japon isminde olduğu gibi Kikkoman® isminin özel bir anlamı var. "Kikko" Japoncada kaplumbağa kabuğu, "man" ise 10.000 anlamına gelir. Bir Japon efsanesine göre mutluluk, başarı ve uzun ömrün simgesi olan kaplumbağalar 10 bin yaşına kadar yaşarlar.

İşte bunlar Kikkoman'ın, yıllar önce ismine ve logosuna yansıtarak gösterdiği şekilde, ulaşmayı hedeflediği unsurlardır. Logomuzdaki altıgen, kaplumbağa kabuğunu sembolize ederken ve altıgenin içerisinde Japon kanji alfabesiyle 10.000 yazmaktadır. Böylece ürünlerimizin olduğu gibi logomuz da "gelenek" ve "yeniliği" harmanlamaktadır.

Özenle geliştirildi

Her Kikkoman şişesin üzerinde meşhur siyah Kikkoman logosu bulunur. 2008 yılında ise turuncu renkli logo tanıtılmıştır. Turuncu, bize güneşi veya ateşi hatırlatan sıcak bir renktir ve sağlık, gençlik enerjisi ve zindeliği temsil eder. Bu yeni logonun ayrıcalığı, turuncu rengiyle iştah açıcı bir mesaj da vermesidir.

Kenji Ekuan tarafından özel olarak tasarlanan ikonik şişe de Kikkoman'ı akıllara kazıyan bir başka unsurdur. Bu eşsiz şekil dünyanın her yerinde tanınmaktadır.

Beautiful and classic: An iconic design

Tasarım, hayatı geliştirmenin bir yoludur.
by Kenji Ekuan
Yıllar boyunca Japonya’da ambalaj ve logo tasarımlarına yön veren Japon endüstriyel tasarımcı Kenji Ekuan'ın mottosu tam olarak buydu. Ekuan'ın en ünlü tasarımlarından biri, 1961 yılında ortaya koyduğu Kikkoman'ın estetik Doğal Fermente Soya Sosu şişesiydi.
1.
Zarafet pratiklikle buluşuyor

Bu şişeyi çekici kılan şey, kıvrımlı silueti ve göze çarpmayan yazıları ile sade, zarif ve modern bir görünüş yakalamış olmasıydı. Bugün bu özel tasarımlı şişe tüm dünyadaki evlerde ve restoranlarda sofraları süslüyor. Şişenin kapağı yalnızca bir damla damlatmak için bile yeterli bir hassasiyete sahip, akmayan ve kirlenmeyen bir tasarıma sahip. 

Bunların sonucu olarak bu zarif şişe aynı anda hem kullanışlı bir mutfak gereci hem de şık bir masa süsü olabiliyor. Takıp çıkarılabilen kapağı ve bulaşık makinesinde yıkamaya uygunluğu ile bu meşhur şişeyi tekrar tekrar da kullanabiliyorsunuz. 

2.
Bir sır açığa çıktı

Kikkoman şişesinin kapağında neden iki tane delik olduğunu hiç merak ettiniz mi? Aslında bu zekice tasarlanmış ve size soya sosunun ne kadar hızlı döküleceğini kontrol etme fırsatı veren bir detay. Bosh.tv'deki bu videoda şişe kapağının bu özelliğini görebilirsiniz. Videoda ikinci deliğe "Kontrol Deliği" adını vermişler!

3.
Zevk alma sanatı

Bugün Kikkoman’ın en büyük alamet-i farikalarından biri şüphesiz ki özel şişe tasarımı. Bu şişe tasarımı ile Kikkoman, 2003 yılında Lucky Strike tasarım ödülü almış ve şişe uzun yıllar boyunca New York Modern Sanatlar Müzesi'nde ve Almanya'da Design Zentrum Nordrhein-Westfalen'de sergilenmiştir. Bu meşhur şişe sadece bir tasarım efsanesi olmakla kalmıyor üstüne bir de çok kolay bir kullanım sunuyor.

Daha fazlasını keşfedin

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.