Farkli soya sosu türlerİ

Bilindiği üzere birçok soya sosu çeşidi var ve bu soya sosların arasında büyük farklar mevcut. Ünlü şeflerin ve gurmelerin özellikle dikkat çektikleri iki tür ise Çin usulü ve Japon usulü soya sosları.

Çin usulü soya sosu açık renkli veya koyu renkli olmak üzere iki çeşide ayrılır.  Bunlardan bazıları kimyasal olarak üretilir ve diğer bir kısmı ise sadece kısmen mayalanır. Bu soya sosları mayalanıyor olsalar bile maya kullanılmadan sadece birkaç hafta boyunca bu işleme tabi tutulurlar. Öte yandan Japon usulü soya sosları özel olarak geliştirilmiş bir maya kullanılarak birkaç ay boyunca mayalanırlar. Çin usulü soya sosunun meşhur koyu rengini vermek için genelde karamel renkli renklendirici (E150) kullanılır. Ayrıca birçoğu şeker, monosodyum glutomat ve koruyucu içerir. Bu katkı maddeleri sosa suni bir tat ve şurup gibi koyu bir kıvam verir. Kimyasal olarak üretilen soya soslarında ise genelde fazla baskın bir tat vardır. Bu sosları kullanırken birkaç fazla damla bile yemeğinizin tadını baskılamaya yeter.

Kikkoman’ın memleketi olan Japonya'da kimyasal olarak soya sosu üretmek bir tabudur. Japon usulü soya sosu, aynı zamanda ’shoyu’ olarak da bilinir, içerisinde daha az miktarda tuz bulundurur ve kavrulmuş buğday içerir. Bu sadece tadı ve aromayı arttırmaz, ayrıca soya sosunun rengi de buğdaydan gelir. Bizim size tavsiyemiz soya sosu alırken her zaman etiketi okuyun; ne kadar az içerik, o kadar iyi sos.

Farkı görün

Japon usulü soya soslarına has o üstün renk, mayalama işleminden 2 ile 3 ay sonra başlayan ve ”Maillard Reaksiyonu” adı verilen bir tepkimenin sonucudur. Bu reaksiyonda glikoz ve diğer şekerler amino asitlerle etkileşime girer ve melanoidin adı verilen kahverengi bir pigment üretirler. Soya sosu o tatlı rengini bu pigmentten alır.

Dahası Kikkoman soya soslarını kendine has ikonik şişesinden de tanıyabilirsiniz. 1961'de tasarlanan 150 ml'lik şişe, zarafeti ve modernliğiyle öyle göz alıcı bir tasarıma sahiptir ki o günden bu yana büyük bir popülerlik yakalamış ve 60 yıldır değişmeden bugüne gelmiştir.

Farkı koklayın

Birkaç ay süren mayalama işlemi boyunca çiçeklerde, meyvelerde, viski de veya kahvede bulunan 300’ten fazla aroma bileşeni ortaya çıkmaktadır. Hepsi birleştiğinde soya sosunun kendine has eşsiz aroması oluşmaktadır.

Kavrulmuş soya sosunun aroması iştah açıcıdır. Bu aroma ve bu koku Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu’nu bütün dünyanın tercih ettiği bir baharat yapmıştır. Doğal olarak hazırlanmayan ve kimyasallar kullanılan soya soslarının aroması aşırı ağır olmaktadır.

Farkı tadın

Japonlar yüzyıllardan beri soya sosunu sofralarının baş tacı etmişlerdir ve bugün soya sosu, Japon mutfağının vazgeçilmez bir parçasıdır. Soya sosunu bu denli değerli kılan onun 5 temel tadı -tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umami- kullanarak mükemmel bir uyum ve denge yakalamasıdır.

Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu’ndan birazcık tadın. Tadar tatmaz onun ne kadar zengin ve kompleks bir aromaya ve leziz, kuvvetli bir tada sahip olduğunu fark edeceksiniz. Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu yemeklerin tadını bozmadan onlara lezzet katar. Bunun aksine kimyasal olarak üretilen soya sosları ise çok tuzlu, suni ve yemeğin tadını örten bir tada sahiptir.

Farkı hissedin

Soya sosları akışkanlık açısından çok farklı olabilir. Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu bir kâseye koyup salladığınızda kolaylıkla kâsenin her yerine ulaşacaktır, öte yandan kimyasal olarak üretilen soya sosları bu kadar akışkan değillerdir.

Yemek çubuğu testini yapın!

Kaliteli bir soya sosunun kıvamı nasıl olmalı kendiniz keşfedin. Farklı soya soslarının içine yemek çubuğunun ucunu bandırın. Koyu renkli kimyasal olarak üretilmiş soya sosları çubuğun ucunda yoğun bir damla oluşturacaktır. Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu ise çubuğa yapışmaz. İşte bu kalitenin göstergesidir.

Daha fazlasını keşfet

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.