Biraz ferahlama vakti

11. Juli 2023

Hepimizin malumu, yaz günleri kapıda. E haliyle artan sıcaklılarla beraber insan mutfakta uzun süreler geçirmek istememeye başlıyor. Sıcak havanın üstüne bir de tencerelerden yükselen sıcaklık çok boğucu olabiliyor. Üstelik sıcak havalarda insanın iştahı da azalmıyor değil. Tabii ki bu yazın aç kalacağız anlamına gelmiyor. Halihazırda sizler için hazırladığımız nefis salata veya poke bowl tariflerine erişebilirsiniz, fakat daha da serinletici bir şeyler arıyorsanız doğru yerdesiniz.

Çorbaya ne dersiniz?

Sizin için yeni bir soğuk çorba koleksiyonu hazırladık!

Karpuz ve Misket Limonlu Gazpaço

Soğuk çorba mı? Evet, doğru duydunuz! Her ne kadar çorba orta ve kuzey Avrupa’da çorba genelde sıcak bir yemek olarak bilinse de İspanya ve Portekiz’de yüzyıllardır gazpaço adında bir soğuk çorba yapılmakta. Gazpaço; ilk yapıldığı zamanlar sadece ekmek, su, yağ, sirke ve biraz soğan ve sarımsaktan yapılan, malzemelerine erişim kolay olduğu için her ailenin tüketebileceği ve alt tabakada rağbet gören bir soğuk çorbaydı. Bugün gazpaço tariflerinin vazgeçilmezi olan domates ve biber 16. yüzyıla kadar Akdeniz mutfağında bulunmuyordu. Yoksul yemeği olarak serüvenine başlayan gazpaço, bugün İspanyol ve Portekiz mutfağının bir klasiği haline gelmiş ve hala gelişerek tüm dünyada tüketilmeye devam etmektedir.

Acılı, Naneli Soğuk Biber ve Domates Çorbası

Avrupa’da soğuk çorba

Namı tün dünyaya yayılmış gazpaço haricinde, çoğu Avrupa’da ortaya çıkmış başka birçok soğuk çorba da her gün birilerinin sofrasını süslüyor. Hangi çorbalar mı?

Türkiye’ye gidelim; yoğurt ve salatalıkla yapılan cacığı kime sorsanız size lezzetini anlatacaktır. Cacık ve benzeri diğer yoğurtlu çorbalar yüzyıllardır Türk sofralarındaki yerini koruyor. Genelde çorbadaki salatalık ve yoğurt karışımına baharat olarak bolca sarımsak ve kıvamını inceltmek için su veya süt katılır. Avrupa’da salatalıkla yapılan çorbaların kökeninin büyük ihtimalle Romalılar ve Yunanlara dayandığı düşünülmekte ancak bu çorbaların özellikle sıcak coğrafyalar öncelikli olarak tüm dünyada tüketildiği bilinmekte.

Gremolata Soslu Soğuk Salatalık & Avokado Çorbası

Peki hiç borş (borsch) çorbasını duydunuz mu? Rusya, Ukrayna ve diğer doğu Avrupa ülkelerinde oldukça yaygın olan borş çorbası hem soğuk hem de sıcak olarak tüketilebilmekte. Kırmızı pancar ve kuzukulağından yapılan ve pancar çorbası da diyebileceğimiz borş, Litvanya’da Šaltibarščiai, Polonya’da Chłodnik olarak biliniyor. Vitamin açısından gayet besleyici olan bu çorba hafif ekşi tadıyla beraber ferahlatıcı bir tada sahip. Çorbaya ekşi tadını veren ıspanağa çok benzer bir görüntüye sahip olan kuzukulağı otu. Kuzukulağı Yunanistan ve İtalya’da da ağır yemekleri hafifletmek için kullanılıyor. Bugün borş tariflerinde yumurta ve limon suyu da bulunmakta. Pancar çorbasına tercihe göre yayık ayranı (buttermilk), yoğurt veya ekşi krema eklenir, ince doğranmış turp, Frenk soğanı, salatalık ve dereotu serpilir ve sıcak yaz günleri için harika bir yemek haline gelir.

Canınız meyve mi çekti?

Orman Meyvesi Çorbası

Macaristan ve Romanya başta olmak üzere Orta Avrupa’da meyve çorbaları çok popüler. Bu çorbalar kompostoya benzer şekilde önce kaynatılmakta sonra soğutulmakta. Bu çorbalardan en yaygını kiraz çorbasıdır. Ancak günümüzde şeftali, erik ve hatta elma ve armutla yapılan çeşitler de vardır. Bu çorbalarda şeker kullanılmaz, kullanılırsa da çok az kullanılır ve böylece meyvenin tadı olduğu gibi alınabilir. Baharat olarak tarçın, vanilya veya karanfil atılır ve genelde limon suyu eklenir. Çorbayı sulandırmak için su veya şarap eklenebilir. Soğuduktan sonra çorbaya ekşi krema da eklenebilir. Meyveli soğuk çorba böylece özellikle meze olarak oldukça cazip bir seçenek haline geliyor.

Bırakın yaz gelsin!

Meyve şişleri ile Hindistan cevizi ve şeftali çorbası

Soğuk çorbaların leziz dünyasını sofralarınıza taşıma vakti gelmedi mi? Haydi o zaman sizin için hazırladığımız tariflere göz atın. Yaza paldır küldür bir giriş yapmak için karpuzlu gazpaço tarifini deneyin. Yoksa tercihiniz daha meyve ağırlıklı bir şeyler mi? Hiç sorun değil, her damak tadına göre bir tarifimiz var!

Soğuk çorbayı ister ordövr olarak ister de ana yemek olarak hazırlayın, her iki türlü de yapımı çok kolay olacaktır. Tek ihtiyacınız bir blender, e bir de tabi umami keyfini tatmak için de soya soslarımıza ihtiyacınız var.

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.