Suşiyi herkes biliyor ve seviyor. Ama sadece suşi yemek bir zevk değil, aynı zamanda yapımı da çok eğlencelidir! İster tek başınıza ister arkadaşlarınızla veya ailenizle olsun, en sevilen suşi çeşitlerini nasıl hazırlayacağınızı adım adım göstereceğiz. Birlikte hazırlayacağınız bir suşi akşamıyla aile kutlaması, doğum günü veya Yılbaşı gecesi çok özel bir deneyim olacaktır.

 

Mükemmel Suşi Pilavı

En önemli malzeme ile başlayalım: suşi pilavı. Doğru kıvama sahip değilse, kelimenin tam anlamıyla her şey dağılır. Ayrıca, bu temel malzemede doğru baharat çok önemlidir.

İhtiyacınız olan tek şey suşi pilavı, tipik tadı için biraz Seasoned Vinegar for Sushi Rice ve bir tencere. Uzmanından detaylı talimatları buradan takip edebilirsiniz:

Kikkoman'ın önerisi:

Suşi pirinci hemen kullanılmayacaksa, nemli bir bezle kapatılmalıdır, böylece kurumaz

Yuvarlanmış yerine Katmanlı: Nigiri Sushi

İyi bilinen yuvarlanmış suşinin tersine, pilav, nigiri için küçük lokmalar şeklinde şekillendirilip daha sonra örneğin ince bir çiğ balık veya omlet (tamagoyaki) dilimi ile doldurulur. Ve işte böyle hazırlanır:video

Kikkoman'ın önerisi:

Yerken, pirincin yerine, balığı soya sosuna batırın, aksi takdirde nigiri hızla parçalanacaktır.

Maki Sushi: İşte bu klasik lezzeti hazırlamanın sırrı

Maki hazırlamak için somon, ton balığı ve salatalık gibi farklı malzemeler gerekir. Suşi pilavı ile birlikte bunlar daha sonra tipik yuvarlanmış forma getirilir. Kendiniz görün:

Kikkoman'ın önerisi:

Yuvarlarken, ellerinizi suyla nemlendirin, böylece pirinç yapışmaz.

Kolayca California Rolls hazırla

California Rolls'un tipik özelliği suşi pilavının dışarıda olması ve nori yosununun içeride kalmasıdır. İçinde balık ve sebzeler istendiği gibi yuvarlanabilir. Kulağa aslında olduğundan daha zor geliyor:video

Kikkoman'ın Yılbaşı önerisi: Yılbaşı gecesi misafirlerinize bu sene elle yenen Japon yemekleriyle özel bir sürpriz yapmaya ne dersiniz? Tabii ki, lezzetli mezeleri arkadaşlarınızla birlikte hazırlayabilirsiniz. Bu hem eğlenceli hem de herkes sevdiği malzemeler ile katkıda bulunur. Video tariflerimizle Yılbaşı Gecesi’nde suşiyi garantileyin.

Kikkoman'ın önerisi:

Biraz daha fazla lezzet ve acılık vermek için suşi pirinci üzerine bir wasabi şeridi koyun.

Lezzeti kaçırma!

Kaydol ve düzenli olarak yeni lezzetler keşfet!
Hata: Gerekli bilgilerin hepsi girilmemiştir.

Teklifler ve ürün bilgileri hakkındaki son gelişmelerden e-posta üzerinden bilgilendirilmek istiyorum. İstediğin zaman ücretsiz olarak üyelikten çık.