Google+'de paylaş:

Ponzu Limonlu Soya Sosu

Hafif limon aromalı Ponzu soya sosu, Japonya'nın en popüler çeşnilerinden biridir. Meyveli ve baharatlı tadıyla, her türlü yiyeceğe hoş lezzet ve aynı zamanda güzel bir tazelik verir. Açık kahverengi akışkan Ponzu limonlu soya sosu'nun temeli Kikkoman doğal fermente soya sosudur.

Çok yönlü kullanım

Aromatik Ponzu limonlu soya sosu ile çok farklı yemeklere lezzet verebilirsiniz. Örneğin, salata sosu, makarna, sebze ve tofuda kullanılabilir. Bunlar için doğrudan şişeden kullanılır. Hatta biraz yağ eklerseniz - lezzetli bir Asya salata sosunuz hazırdır. Ponzu limonlu soya sosu'nu, suşi, sashimi, kızarmış deniz ürünleri ve diğer yemeklerde de  dip sos olarak kullanabilirsiniz. Taze balığın yanında tartar sosuna harika bir lezzet katar. Veya pişmiş ızgara bifteğin üzerine saf sos döküldüğünde tam bir lezzet şöleni yaşarsınız! Ponzu limonlu soya sosu, örneğin tavuk şiş için ideal marine sostur. Bir fondü türü olan Shabu-Shabu gibi Japon spesyalitelere son dokunuşu sağlar.

  • Mutfakta doğrudan kullanım için -1 litrelik PET
Ingredients
Water, Soy sauce (Water, Soybeans, Wheat, Salt) (31%), Sugar, Spirit vinegar, Lemon concentrate (3.1%), Salt, Natural lemon flavouring, Yeast extract.
Nutrition information per 100ml
Energy [kJ/kcal] 520 / 122
Fat [g]   0
   of which saturates [g] 0
Carbohydrate [g] 23
   of which sugars [g]   23
Protein [g]   3.3
Salt [g]    6.6