Google+'de paylaş:

Kikkoman Soya Sosları: Sizin için daima en iyisi

En İyi Malzemeler

Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu soya fasulyesi, buğday, su ve tuzdan oluşan dört doğal malzemeden yapılır. Soya fasulyesi Brezilya, Kanada veya ABD'de satın alınır, buğday Almanya'da yetiştirilir, tuz ve su Hollanda'dan gelir. Tüm malzemeler çok sıkı kalite kontrollerine tabiidir. Sadece genetiği ile oynanmamış (GDO’suz) soya fasulyeleri kullanılır.   

Doğal Fermente

Kikkoman Doğal Fermente Soya Sosu 300 yılı aşkın bir süredir çok eski geleneksel Japon yöntemi ile fermente ediliyor. Süreçte su, soya fasulyesi, buğday ve tuz, soya sosu halini alıyor. Hiçbir kimyasal madde kullanmaksızın tam aromanın sağlanması altı ay boyunca fermantasyon süreci sonrası oluşuyor.

En üst ürün kalitesi

Kikkoman için kalite birinci sırada yer alıyor. Bu nedenle üretim sürecinde yüksek kalite malzemeler düzenli kontrollerle, itinayla seçiliyor. Bu özen ilk dört doğal malzemenin seçiminde başlar, üretimin sıkı bir şekilde kontrol altında tutulmasından, bağımsız laboratuarlarda yapılan düzenli kontrollere kadar devam eder. Tüketicimize ürünlerimizin lezzetini ve üretimimizin güvencesini taahhüt ediyoruz.