Washoku: 2013 Dünya Kültür Mirası Ödülü

Japon mutfağını eşsiz yapan nedir?

Bugüne kadar UNESCO'nun manevi kültürel miras listesine yalnızca birkaç ülke mutfağı kabul edilmiştir. Ancak 2013'te Washoku diye anılan geleneksel Japon yemek kültürü, dünyaca ünlü UNESCO listesine girdi. Bu durum, tüm Japon ulusunu gururlandıran bir onurdur!

Washoku pirinç, balık, sebze ve yenilebilir yabani bitkiler gibi çeşitli doğal, yerel kaynaklı malzemelerin tüketimini destekleyen bir yöntemdir. Ayrıca, yiyeceklerin dikkatli bir şekilde hazırlanmasına ve sunulmasına ilişkin gelenekleri de içerir. Ancak Washoku bundan çok daha fazlasıdır: Kelimenin çevirisi "yemek uyumu" anlamına gelir ve uyum geleneksel Japon mutfağının temel unsurlarından birisidir.

Washoku, neden Dünya Kültür Mirası olmayı hak ediyor?

Japon mutfağında et az tüketilir, ancak bunun yerine daha çok pirinç, balık ve mevsim sebzeleri içerir. Ek olarak geleneksel soya sosu, özel kalitesiyle malzemelerin doğal lezzetlerinin üstünü örtmeden ortaya çıkarmaya yardımcı olduğu için çeşitli yiyecekleri tatlandırmak için kullanılır. Bu özellik Kikkoman doğal fermente soya sosuna da geçmiştir.

Washoku uygulayan Japonlar, yemeklerinin sunumuna titizlikle dikkat ederler. Güzelce dekore edilip ve özel tabaklarda servis edildiğinde, ortaya gerçekten göz alıcı bir manzara çıkar. Slogana sadık kalarak: Yemek, insanın gözünü de doyurmalı. Washoku'nun bir diğer önemli yönü, renk ve lezzet arasında uyum yaratmak için farklı malzemelerin kombinasyonudur.