Umami Dokunuşuyla Bezenmiş Noel ve Yılbaşı Menüsü

Noel ve Yılbaşı menünüzü umami lezzetiyle damak şölenine dönüştürün

Noel ve Yılbaşı, tüm duyulara hitap eden bir kutlamadır. Özellikle tat alma duyularımız bugünlerde her çeşit lezzetli yiyecekle şımartılır. Tatlı, ekşi, tuzlu ve acı, bilinen dört tattır. Ancak, lezzetin beşinci boyutu da var: Umami diye anılan ve ağızda dolgun lezzet hissi yaratan tat. 1908 yılında keşfedildi ve o zamandan beri dünya şeflerine ilham vermeye devam ediyor. Çünkü umami, damak zevkine verilen harika bir armağandır: İster çorba, salata veya et olsun, ister balık ya da sebze olsun, tüm malzeme ve yiyeceklerin aromasını zarif bir şekilde tamamlar. Kikkoman, Noel ve Yılbaşı yemeğinizin umami tadına nasıl kavuşacağını size açıklar.

Nefis çorbaların lezzeti için bir miktar soya sosu

İster berrak bir et suyu konsome olsun ister sebze çorbası olsun bir miktar Kikkoman doğal fermente soya sosu çorbanıza son lezzet dokunuşunu verir. Bu sayede Noel veya Yılbaşı çorbasının tuzu azalır ama lezzeti artar. Noel ve Yılbaşı menünüz için Kikkoman'da birçok lezzetli çorba tarifi bulacaksınız.

Soya sosu ile lezzetli salata sosları

Klasik bir salata sosu yerine, soya sosu ile yapılan salata sosu deneyin! Salatalarınıza Kikkoman Ponzu Limonlu, Kikkoman Ponzu Orange veya Kikkoman Ponzu Çili ile egzotik bir dokunuş verin. Umami etkisine sahip aromaları ile salataya tazelik ve ferahlık katarlar.

Soya sosu ile kutlamaya yakışır ana yemekler

Soya sosu sadece Asya spesiyaliteleri için mi kullanılır? Kesinlikle hayır, çünkü Kikkomans soya sosları ile tüm yemeklere umami tadıyla dolgun lezzetli ekstra bir dokunuş verilir. Noel veya yılbaşı rostosuna Kikkoman doğal fermente soya sosu ve ayrıca biraz bal veya Kikkoman doğal fermente tatlı soya sosu sürün. Ete iştah açıcı parlaklık kazandırır ve lezzetinin artmasını sağlar. Ayrıca yemek sosları da bir kaç damla Kikkoman doğal fermente soya sosu ile zenginleşir! Noel veya yılbaşı sofranızdaki tüm et, balık veya sebze yemekleri, Kikkoman soya sosları ile bir şölene dönüşür!

Romantik anlar için tatlı sürprizler

Tatlı, lezzetli bir menünün doruk noktası sayılır. Soya sosu, tatlıya da kullanılır mı? Bal gibi de kullanılır! Çünkü soya sosu, beşinci tat olan umami lezzetini tatlılarda da uyarır. Örneğin soya sosu ve çikolata harika bir şekilde uyum sağlar. Kikkoman doğal fermente soya sosu ya da daha tatlı olan Kikkoman doğal fermente tatlı soya sosu ile başka tatlı çeşitleri de yapabilirsiniz.