Japonya'dan selamlar: Şimdi kiraz çiçeği mevsimi!

Kiraz Çiçeği Festivali HANAMI İlkbaharın Habercisidir

Japonya’nın hava durumu "sakura zensen" i yani "kiraz çiçeği cephesini" duyurduğunda ve bütün ülke pembe beyaz bir çiçek denizine büründüğü zaman HANAMI kutlanır. Kiraz Çiçeği Festivali baharı müjdeler ve dünyanın her yerinden ziyaretçileri Kikkoman'ın yurdu olan Japonya'ya çeker.

Mart ayının ortasından Mayıs ayının başlarına kadar Japonya'da yaklaşık 300 farklı kiraz ağacı çiçek açmaktadır. Kiraz çiçeğinin ihtişamı, Japonya'nın dört ana adasının en güneyinde bulunan Kyūshū'da başlayarak kuzey-doğudan devam eder ve kuzeydeki en büyük ada olan Hokkaido'ya kadar uzanır. Bütün bir ülke gittikçe beyaz renkten tozpembeye ve yoğun bir pembeye kadar uzanan bir renk cümbüşüne bürünür.

Yaklaşık 10 günlük çiçek açma döneminde, Japonlar baharın başlangıcını kutlar. Aileler, arkadaşlar ve iş arkadaşları, ihtişamla açan kiraz ağaçlarının altında Bento ve Sake eşliğinde piknik yapmak için buluşur ve olağanüstü doğa gösterisinin tadını çıkarırlar. Bu, tüm duyulara hitap eden bir kutlamadır!

Biliyor muydunuz?

Japon kültürünün en bilinen sembollerinden biri olan kiraz çiçeği, Kikkoman’ın anavatanında güzellik, uyanış ve fânilik anlamına gelir.