Kikkoman ile Yumurta Yemekleri

Çeşitli Yumurta Tarifleri – Kikkoman ile Paskalya ve İlkbahar Yemeği

Japonlar, kahvaltıdan akşam yemeğine kadar yıl boyunca hemen hemen bütün yiyeceklerinde soya sosu kullanırlar. Bu çok yönlü baharatı içeren dispenser şişe, sabahtan akşama kadar yemek masasında kalıcı bir yere sahiptir. İster et, tavuk, balık veya sebze olsun ister doyurucu ana yemek ya da tatlı olsun: Mutfağın çok işlevli bu nefis baharatı, her tür yemeğe Umami olarak bilinen lezzetin beşinci türünü katar.

Soya sosunun yumurtalı yemeklerde de iyi gittiğini biliyor muydunuz? Japon mutfağında, soya sosunun ilavesiyle özel baharatlı tadını alan yumurtalı veya yumurtadan yapılmış birçok yemek vardır.

Doğal fermente soya sosumuzu derhal yemek planınıza dâhil edin ve Japonların yanı sıra birçok kişinin takdir ettiği bu eşsiz, ağız dolduran tadı kendiniz için deneyimleyin. Başka bir avantajı daha var: Yağlı, yüksek kalorili soslarınızı bundan sonra Kikkoman soya sosu ile değiştirirseniz daha sağlıklı beslenirsiniz. Mutlaka deneyin!

Çeşitli Yumurta Tarifleri

Kahvaltıda yumurtanızı tuz yerine soya sosu ile baharatlamayı hiç denediniz mi? Yumurtanın ön planda olduğu Kikkoman'ın Paskalya ve ilkbahar yemek tarifleri, soya sosunun yumurtalı yemekler ile çok uyumlu olduğunu gösteriyor:

Nefis Paskalya Çöreği

Paskalya çöreği neredeyse tüm Avrupa'da uzun bir geleneğe sahiptir, ancak farklı ülkelerde ve bölgelerde çok farklı görünürler. Bazı bölgelerde şekli yuvarlak olur ve içine kayısı, kuru üzüm veya kızılcık gibi meyveler koyulur. Başka yerlerde mayalı hamura örgü veya çelenk şekli verilip üzerine rendelenmiş badem serpilir.

Hepsinin ortak özelliği: Paskalya çörekleri genellikle tatlıdır ve yumuşak kabarmış mayalı hamurdan yapılır.

Kikkoman Soya Sosu ile Mayalı Hamur

Malzemeler:

20 g taze maya, 80 g şeker, 600 g un, 250 ml ılık süt, 2 yumurta sarısı, 100 gr yumuşak tereyağı veya margarin, 6 yemek kaşığı soya sosu

Hazırlanışı:

Maya ufalanır ve üzerine 20 g şeker serpilir. Pürüzsüz olana kadar karıştırılıp yaklaşık iki dakika bekletilir. Daha sonra un bir kaba alınır ve ortası açılarak süt, kalan şeker, maya-şeker karışımı ve yumurta sarısı ilave edilir. Tereyağı ve soya sosu da eklendikten sonra el mikserinin hamur kancasıyla hepsi pürüzsüz bir hamur haline getirilir. 30 ila 40 dakika sıcak bir yerde üstü kapalı bekletilir. Bir kere daha yoğrulur ve tarife göre işlenir.

İlkbahar İçin Daha Fazla Tarifler

Paskalya tatili için bayrama uygun yemek mi arıyorsunuz? Veya ilkbahar mutfağınız için ideal olan ve Umami lezzetiyle mest eden hafif tarifleri mi tercih ediyorsunuz? Öyleyse tarif koleksiyonumuza bir göz atın!