Japonya’dan Avrupa’yı fetheten bir kült

Bento kutusu nedir ve içi neyle doldurulur?

Son derece pratik olan Bento kutuları, öğle molasının iple çekilmesine neden oluyorlar. Japonya'dan gelen bu kült, Avrupa'yı fethediyor ve "sıradan" sefer tasına farklı bir alternatif sunuyor. Sıradışı tasarıma sahip bu kapların içindeki bölmeler sayesinde yiyecekler dökülmeden ve birbirine karışmadan taşınabiliyor. Bu Japon usulü sefer tası, sağlıklı bir yemeğin dekoratif birleşimi için gerekli ilham ve eğilimi sağladı. Bu akım, bizim için Bento kutularının dünyasını tanıtmak için yeterli bir sebeptir.

Bento Kutuları: Bir Japon Kültür Tarihi

Kimse renkli ve modern Bento kutularını görünce kültürel kökenlerinin eski zamanlara dayandığını düşünmez. Beşinci yüzyıldan beri, Japonya'da insanlar yemeklerini bölmeli kaplarda taşırlar. Modern türleri ahşap, alüminyum veya plastikten yapılmış, çeşitli bölmelere sahip ve bazen kişi sayısına bağlı olarak çok katlı olabiliyorlar. Bento kutuları, Japonya'da günlük hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Çalışanlar ve öğrencilerin hepsi Bento kutusu kullanır. Bu pratik kaplardan dolayı gerçek bir gıda trendi ortaya çıktı ve bu durum sadece Japonya ile sınırlı değil. Dünyanın dört bir yanından Bento hayranları, ikonik sefer tasını yaratıcı bir şekilde doldurmak için sayısız blogda ipuçları ve teknikler paylaşıyor. "Yemek, insanın gözünü de doyurmalı" sloganına sadık kalarak öğle yemeğinin veya atıştırmalık molasının dört gözle beklenmesine sebep olan küçük sanat eserleri ortaya çıkmaya başladı.

Kendine has bir sanat: Bento kutularının doğru şekilde doldurulması

Bento kutusu sadece dış görünümüyle cezbetmiyor. Onun "iç hayatı" da çok çekicidir ve yaratıcı fikirlerle zenginleşir. Herkes aşağıdaki kurallara uyarak Bento kutusunu ustaca doldurabilir:

  1. Yiyecekler kolayca yenilebilir olmalı, yani hem çubuk hem de elle yenilebilir vaziyette olmalıdır. Yemek ne kadar doğal olursa, o kadar iyidir.
  2. Porsiyonlar küçük ve lokma büyüklüğünde olmalıdır, böylece daha sonra bölmelerden tasarruf ederek kutuların içini doldurabilirsiniz.
  3. Bento kutusunun içi mümkün olduğunca renkli olmalıdır, bu yüzden meyve ve sebzeler, önemli bir yer alırlar.
  4. Yiyecekler, şekil ve renge göre yerleştirilir: Yuvarlak ve köşeli yiyecekler tamamlayıcı renkler gibi (yeşil ve kırmızı, mavi ve turuncu, mor ve sarı) en iyi şekilde birbirine uyum sağlar.

Bu kurallar dikkate alınırsa, yaratıcılığın sınırı yoktur: Salatalık, yıldız şeklinde kesilebilir veya pirinç, örneğin kalıp kullanarak komik hayvan başlarına şekillendirilebilir. Muffin kağıt kalıpları, kurabiye kalıpları veya yumurta şekillendiriciler de yiyeceklere özel bir görünüm kazandırmak için sevilen araçlardır.

Biliyor muydunuz?

Bento kutuları sade soğuk yemekler için tasarlanmış olup hem suşi hem de geleneksel sandviçler için uygundur. Hatta Kikkoman soya soslarımız için özel bölmeleri bile vardır, böylece lezzetli öğle yemeğinize mükemmel baharatlar ekleyebilirsiniz. Günümüzde birçok pratik Bento kutusu var. Daha fazla örnek için linki takip edin: www.japancentre.com