Kikkoman Yemek Blogu

Japonya, Washoku ve Kikkoman birbirinden ayrılamaz. Temalarımızdan ilham alın.

Yemek Blogu
#Stay home, cook at home: Vol. 1

Şimdi yeni tarifler deneme zamanı. Kikkoman, kendinizi ve sevdiklerinizi evde şımartmak için kullanabileceğiniz bazı tarifler hazırladı. Bu sefer: Herkesin kesinlikle sevdiği ve kesinlikle denemeniz gereken 5 popüler Japon yemeği.

Yemek Blogu
Ramazan'da Kikkoman

Ramazan ayı boyunca Kikkoman soya sosu, tabağınızda çok çeşitli lezzetler yaratır. İster çorba, salata olsun ister sos, et, balık veya tatlı olsun: Su, soya fasulyesi, buğday ve tuz gibi dört doğal malzeme ile fermente edilen sosumuz, her yemeğe umami lezzeti verir.

Yemek Blogu
Kolay, pratik ve lezzetli atıştırmalık tarifleri

Canınız lezzetli bir şeyler atıştırmak istiyor, ama yemekle uğraşmak istemiyorsunuz. Kikkoman, kolaylıkla hazırlanabilen birkaç lezzetli atıştırmalık fikirlerini bir araya getirdi.

Yemek Blogu
Kikkoman Soya Soslu Tatlılar

Japonya'da soya soslu tatlılar inanılmaz derecede popülerdir. Soya sosu dondurma karışımlarında bile karamel benzeri özel bir lezzet vermek için kullanılır.

Yemek Blogu
Kikkoman ile Yumurta Yemekleri

Soya sosunun yumurtalı yemeklerde de iyi gittiğini biliyor muydunuz? Japon mutfağında, ana veya ikincil malzeme olarak yumurtalı birçok yemek vardır.

Yemek Blogu
Sakura Zensen

Sakura Zensen, yani "kiraz çiçeği cephesi", her yıl Japonya'yı beyaz ve pembe bir çiçek denizine dönüştürüyor. Japon kiraz çiçeği hakkında daha fazla bilgiyi burada edinebilirsiniz.

Yemek Blogu
Washoku

Washoku, ülkenin kültürü ve felsefesiyle yakından bağlantılı olan geleneksel Japon mutfağına verilen addır. Washoku, UNESCO Dünya Mirası’na kabul edildi!

Yemek Blogu
Asya Eriştesi Noodle

Noodle çeşitlerini biliyor musunuz? SOBA, UDON ve RAMEN'i duydunuz mu? Peki ya SHIRATAKI? Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin!

Yemek Blogu
Kikkoman ile La Dolce Vita

Parmesan peyniri, kurutulmuş domates, mantar ve sardalya gibi tipik İtalyan malzemelerinin hepsinin ortak bir özelliği vardır: Umami, yani özellikle dolgun bir lezzet. O halde bu yiyecekleri neden umami soya sosu ile birleştirmiyorsunuz?

Yemek Blogu
Japas = Japon usulü Tapas

Japas leziz, lokma büyüklüğünde enfes atıştırmalıktır. Japon tapasları ya orijinal Japon yemekleridir ya da geleneksel Japon mutfağından esinlenilmiştir.

Yemek Blogu
Meksika’nın Kikkoman Soya Sosu ile Buluşması

Japon mutfağı gibi, Meksika mutfağı da UNESCO tarafından somut olmayan Dünya Kültür Mirası olarak kabul edilmektedir. Ve her ikisi de birbirlerini şaşırtıcı derecede iyi tamamlar.

Yemek Blogu
Hawaii Füzyon Mutfağı

Hawaii'nin etnik çeşitliliği eşsiz bir mutfak üretti. Özgün yemekler, Hawaii kültürünün ayrılmaz bir parçası haline gelen göçmenlerin yemeklerine dayanmaktadır.