Google+'de paylaş:

Kikkoman soya sosunun özellikleri

Kikkoman soya sosu özenle seçilmiş malzemelerle yapılır. Kikkoman soya sosunun enfes aroması yaklaşık 300 farklı bileşenden oluşmaktadır. Beş temel tadın dengeli karışımı damak tadınıza hitap eder.

Dünyanın birçok yerindeki Kikkoman müşterileri bu çeşniyi Asya mutfağında kullanmakla kalmayıp, aynı zamanda batının mutfağında da kullanırlar. 100'den fazla ülkede Kikkoman soya sosunun kullanılması bu durumu kanıtlar niteliktedir.

Kikkoman soya sosunu bu kadar özel kılan nedir?

1. Renk

Eşsiz berrak, kırmızı-kahverengi bir renk

Kikkoman soya sosunun muhteşem rengi, fermantasyon sürecinin başlamasından 2-3 ay sonra ortaya çıkan "Maillard reaksiyonunun" sonucudur. Bu esnada, glikoz ve diğer şekerler amino asitlerle birleşerek, kahve renkli bir pigment halini alırlar. Bu pigmente melanoidin denir ve bu pigment soya sosuna o güzel rengini verir.

Oksitlenme, yani oksijenle temas sonucu, soya sosu koyulaşır. Düşük sıcaklıklarda depolama bu reaksiyonu engeller. Bu nedenle, kapağını açtıktan sonra Kikkoman soya sosunu buzdolabında saklamanızı öneririz.

2. Lezzet ve Umami

Beş temel tatların uyumlu kombinasyonu

Japonya'da soya sosu yüzyıllardır Japon mutfağının ayrılmaz bir parçası olarak görülür.

Kikkoman soya sosu neden dünya çapında en popüler çeşnilerden birisi olarak görülmektedir?

Oldukça basit: Tadından dolayı.

Beş temel tat olan tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve umaminin ahenkli karışımı ve bu karışımın dengesi Kikkoman soya sosuna lezzetli bir tat katmaktadır.

Umami: Beşinci tat

Soya sosu, fermantasyon sürecinde oluşan doğal umami bileşenleri açısından oldukça zengindir. Bu bileşenler, koji fermantasyonundaki soya fasulyesi ve buğday proteinleri bölündüğünde ortaya çıkan 20 farklı amino asitten oluşmaktadır.

Umami hakkında bilgi edinin

3. Değişik aroma zenginlikleri

Bir kaç ay süren fermantasyon sürecinde yaklaşık 300 farklı aroma çeşidi üretilir. Bunların arasında çiçekleri, meyveleri, viski ve kahveyi anımsatan aromalar vardır. Bu 300 çeşidin her birinin miktarı o kadar düşüktür ki tek başına tespit edilemez. Ama çeşitlerin hepsi birleşince  Kikkoman soya sosunun olağanüstü ve eşsiz aroması oluşur.

Kavrulmuş soya sosunun aroması, iştah açar. İşte bu aroma sayesinde Kikkoman soya sosu, tüm dünyada en çok sevilen lezzetlendiriciler arasına girmiştir.

4. Japonya’da soya sosu için geçerli yasal değerlendirme sistemi

 Soya sosları, Japon pazarında, Japonya Tarım Standardı doğrultusunda  (JAS) içerdikleri azot/protein oranına göre değerlendirilir. Bu değerlendirme, soya sosunun ne kadar Umami içerdiğini gösterir.

içerik miktarı toplam azot  protein
oldukça yüksek 
içerik miktarı
> 1,50 > 9,38
yüksek içerik miktarı > 1,35 > 8,44
standart içerik miktarı > 1,20 > 7,50

Kikkoman soya sosu’na bir göz atalım:

Kikkoman soya sosu, her 100 ml’de 10 g protein içerir. Dolayısıyla kesinlikle „oldukça yüksek içerik“ kategorisine aittir.

Soya sosunun kalitesini test edin

Soya sosunun kalitesini, henüz satın almadan markette test edebilirsiniz.

Önce besin değerini, özellikle protein değerini karşılaştırın. Genel kurala göre protein değeri ne kadar yüksekse soya sosu o kadar iyidir.

Daha sonra malzemeler listesini inceleyin. Kikkoman Soya Sosu, sadece dört doğal malzemeden elde edilir: su, soya fasulyesi, buğday ve tuz. Diğer markalar bazen yedi veya daha fazla malzeme içerir. Neden? Çünkü bu markalar, ürünlerini hem ucuz üretebilmek hem de az çok bir tat vermek için daha fazla malzeme kullanmak zorundadırlar.

Sonuç: Kalteli soya sosu alırken protein miktarına ve içerdiği malzemeler listesinin kısa olmasına dikkat etmelisiniz.

Soya sosu üreticileri, kaliteyi üç ayrı kriteri dikkate alarak test ederler: renk, tat ve aroma.