Google+'de paylaş:

Kikkoman’ın tarihçesi

Mogi ve Takanashi isimli aileler tarafından üretilen soya sosu, 17. yüzyılın ortalarından 18. yüzyılın ortasına kadar Chiba ili Noda ilçesinde en zengin ve gelişmiş çağını yaşadı. Burası Kikkoman’ın doğum yeridir.

Noda, bir zamanlar soya fasulyesinin ve buğdayın en çok yetiştirildiği yer olan Kantō düzlüğündedir. Yakın mesafede bulunan Edo şehri (bugünkü adı Tokyo), Japonyanın başkenti ilân edildikten sonra bu bölgede yaşayan insan sayısıda artar – dolayısıyla işçi temin etmek epey kolaylaşır. Noda şehrinin coğrafi avantajları yanısıra, Tone ve Edo isimli nehirleri sayesinde suyolu taşımacılığı da gelişir. Bu durum hem malzemelerin teminatını kolaylaştırır hem de işlenmiş ve tüketime hazır ürünlerin Edo’ya götürülmesini mümkün kılınır.

Tarihsel belgeler, 19 soya sosu üreticisinin, soya sosları öncelikli olarak Edo'ya göndermek üzere Noda'da birleştiğini anlatır. Noda, 19. yüzyılın ortalarına kadar Kantō-Bölgesinin en büyük soya sosu üreticisi haline gelir.

Kikkoman soya sosunun küresel anlamda yayılması

17. yüzyılın ortasında tacirler, Japon soya sosunu denizaşırı ülkelere ihraç etmeye başladı. Kikkoman soya sosunun ihracatı ise ancak 20. yüzyılın ortasında, İkinci Dünya Savaşı bittikten sonra başladı. Savaştan sonra, Japonya'da işgal kuvvetleri, gazeteciler ve diğer yabancılar yaşıyorlardı. Bu insanların Japon mutfağına ve vazgeçilmezi olan soya sosuna alışması göz önüne alındığında, Kikkoman’ın yurtdışına açılma fikrinin buradan ortaya çıktı ve Kikkoman'ın yurtdışındaki aktiviteleri hızla gelişmeye devam etti.

Kikkoman ilk satış ofisini 1957'de San Francisco'da açtı. Sürekli artan talebi karşılamak amacıyla, Kikkoman 1972 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde ilk denizaşırı üretim tesisini inşa etti. ABD pazarında başarısının ardından Kikkoman dünya çapında üretim ve dağıtım ağını kurdu. 

1979 yılında Düsseldorf'da ilk Avrupa satış ofisi kuruldu. 1997 yılında Hollanda'da bulunan Sappemeer'de yeni bir fabrika açıldı.

Kikkoman'ın misyonu ve hayali, doğal fermente soya sosunu dünya çapında kabul edilen standart lezzetlendirici sos haline getirmektir.