Google+'de paylaş:

Kikkoman: Soya Sosu alanında dünya çapında öncü

Kikkoman-Grubunun kökeni soya sosu üretimi ve pazarlamasına dayanmaktadır. Dünya çapında milyonlarca insan tarafından doğal fermente soya sosu tanınıyor ve kullanılıyor. Fakat Kikkoman marka doğal fermente soya sosu Japonya’da ve denizaşırı ülkelerde, ayrıca diğer kısmen komşu olan bölgelerde isim olarak yerini almış durumdadır. Ayrıca; Kikkoman eczacılık ürünleri, şarap, likör, meyve suları, domates ürünleri ve Asya’ya özgü besin maddeleri ticari alanlarında alt şirketler kurmuş veya bu sektörlerde faaliyet gösteren şirketlerde hisseleri bulunmaktadır. Bunun dışında Kikkoman lokantacılık ve ticaret sektörlerinde alt şirketlere sahiptir. Öyle ki, Kikkoman-Grubunda Berlin ve Köln’de yerleşik önde gelen lokantalardan biri olan Daitokai yer almaktadır. Bunun dışında orijinal Asya gıda maddeleri alanında en büyük toptancılardan biri olan JFC International-Grubu' da % 100 oranında bir Kikkoman-alt şirketidir.

Dünya çapında üretim

Japonya, Singapur, Tayvan, Çin, Avustralya, Kanada, ABD ve Avrupa’dan yaklaşık 6.500 çalışan bu Japon kökenli şirketi yön vermektedir. Kikkoman’ın üretimi Japonya, ABD, Singapur, Tayvan, Çin ve Hollanda’daki dokuz üretim tesisinde gerçekleştirilmektedir. Yılda yaklaşık 400 milyon litre doğal fermente soya sosu süpermarketlerde, şarküteri veya Asya-Mağazalarında yerlerini almak üzere hazırlandıkları tesislerden yola çıkıyor.  

Avrupa’da soya sosuna karşı artan talebi karşılamak için 1997 yılının Ekim ayında Hollanda’nın Hoogezand-Sappemeer bölgesinde Avrupa’nın ilk Kikkoman üretim tesisi kurulmuştur. Bu üretim noktasından tüm Avrupa’ya Kikkoman Sosları sevk edilmektedir.