Google+'de paylaş:

Salata sosuyla salatanız daha güzel olur

Salata soslarıyla, salatalarınızın tadını daha da arttırıp eşsiz bir tat farkı katabilirsiniz. İşin en güzel yanı, bu sosları dilediğiniz şekilde hazırlayabilirsiniz. İster klasik sirke-yağ çeşidini seçin isterseniz ot ve baharatlarla veya diğer malzemelerle hazırlayın, istediğiniz sosu kendiniz yaratabilirsiniz. Salata sosu ve salata, birbirine tencere-kapak gibi yakışıyor. Bu yüzden sizin için bu konuyla biraz daha yakından ilgilenmek istedik.

 

 

Küçük bir inceleme yapalım: İçinde ne var, neler konmalı?

Salata sosunun özelliği nasıl olmalı? Nefis taze salatanın lezzet sırrı, renginde mi saklı yoksa normal salata sosuyla özel hazırlanmış salata sosu arasındaki fark kullanılan malzemelerden mi kaynaklanıyor? Kesin bir tarifi yok. Salata sosları isteğe ve tercihe göre koyu ya da sulu, saydam veya yoğun, acı veya acısız olabilir. Mükemmel salata sosunun formülü yok. İster sirke ve yağdan oluşsun isterse yoğurt veya kremadan: yaratıcılığınıza sınır konmamıştır. Hazır satılan salata sosları da cabası. "American“ veya "Thousand Island“ gibi sos çeşitleriyle, sade bir salatayı gerçek bir damak şölenine çevirebilirsiniz. Lezzetli salata sosu seçenekleri çok fazla. Ama dikkat etmeniz gereken bir nokta var: her salata sosu, her salataya gitmez.

Hep hazır mı almalı? – Salata sosunu kendiniz yapın

Maalesef bazı insanlar zamanları olmadığı için bazıları da işlerine geldiği için hazır salata sosunu tercih ediyorlar. Halbuki kısa sürede güzel bir salata sosu  hazırlamak çok kolaydır ve salata sevenlere, hünerlerini göstermeleri için benzersiz bir fırsat sunar. Malzemeler genelde ucuz ve kolay temin edilebilir. Eğer krema kıvamını seviyorsanız salatanızı nefis bir yoğurtlu sosla hazırlayabilirsiniz. Klasik salata sosunu tercih edenler, taze yeşil salata üzerine sirke ve yağlı sos gezdirebilir.

Video: Salataları anında renklendirin