Google+'de paylaş:

Kikkoman soya sosu miktarını doğru ayarlayın!

Tariflerde soya sosu kullanımı için her zaman belli bir miktar verilir. Peki ya mutfakta yaratıcılığınızı özgürce yaşamak istiyorsanız? Kikkoman soya sosu miktarı, malzemeler listesinde olsun ya da olmasın, nasıl doğru ayarlanır? 

Yemek pişirirken, marine ederken, glaze ederken veya tatlandırırken mutfakta en iyi sonuçları almak için soya sosunu nasıl kullanmanız gerektiğini göstereceğiz.

Soya sosu, sadece Asya usulü pişirilen yemeklere değil tüm et, balık, sos veya sebze yemeklerine özel bir lezzet verir! Neden mi? Çok basit, çünkü soya sosu umami açısından zengin bir besindir. Ayrıca, tuz için ideal bir alternatiftir.

Soya sosu ile salata sosu

Soya sosundan yapılan salata sosu için çeşitli tarifler vardır. Genel kural olarak, her yemek kaşığı yağ için bir çorba kaşığı soya sosu ekleyerek tuz ve sirkeden vazgeçebilirsiniz. Limon suyu veya taze otlar gibi diğer baharat çeşitleri her zaman uygundur. Yeni denemeler yaparak farklı tatlar keşfetmekten korkmayın.

Yemek pişirirken soya sosu

Yemek pişirirken kullanacağınız soya sosu miktarı, elde etmek istediğiniz lezzete bağlıdır. Profesyonel ve deneyimli şefler, pişirme işleminin sonunda bir miktar soya sosu ekleyerek yemeğin tadını geliştirir.

Soya sosu ile glaze etme yöntemi

Fırındaki kızartma, çıtır ve lezzetli görünmeli ve iştah açıcı bir ışıltıya sahip olmalıdır. Ete, pişme süresinin bitmesinden kısa bir süre önce soya sosu ve biraz ballı karışım sürün ve birkaç dakika daha fırında tutun. Ya da sosumuzu alternatif olarak pilavda kullanın. O tatlı ve baharatlı lezzet dokunuşu her damak zevkine uygundur.

Marine soslar için soya sosu

Et, balık veya sebzelere marine sos sürün ya da içinde bekletin: soya sosu her türlü marine sos için harika bir lezzet kaynağıdır.

Kendi yaratacağınız marine sosta temel bir kural olarak, bir porsiyon marine sos harcı için (yaklaşık 120 ila 150 g) yaklaşık 3 ila 4 çorba kaşığı soya sosu kullanmanız gerekir. Diğer malzeme ve baharatlar aynı oranda arttırılır. Uymanız gereken önemli nokta: soya sosu ve diğer sıvı malzemeler arasındaki oran yaklaşık 2:1 olmalıdır.

Teriyaki ürün yelpazemizden yüksek kaliteli komple hazır ürünlerimizden birini kullanıyorsanız, işiniz çok daha kolay. Sarımsaktan tutun, ballı Barbekü sosuna, kavrulmuş susama kadar bir çok farklı tatlar yaratabilirsiniz. Temel olarak, marine edilmiş rosto veya ızgara yiyecekler için geçerli kural: Otları ve baharatları üstünden silin ve kağıt havluyla hafifçe bastırarak kurutun. Böylelikle hiçbir şey yanmaz.

Yemek piştikten sonra tatlandırmak için soya sosu

Patron sizsiniz! Bu özellikle tabak üzerinde bulunan yiyeceklerin baharatlanması için geçerlidir. Bir kaç damla soya sosu, pişirdiklerinize daha dolgun tat verecektir. Kullanışlı dispenser ile daha yoğun tat elde etmek artık çok kolay.