Google+'de paylaş:

Kikkoman soya sosu: Kesinlikle GDO'suz!

Kullandığımız hammaddelerin kalitesine ve menşeine ve ayrıca doğal üretime büyük önem veriyoruz. Çünkü: Yüksek kaliteli malzemeler, tüm Kikkoman soya soslarının karakteristik ve çok yönlü tadının esasıdır. Bu nedenle soslarımızda suni katkı maddeleri kullanmamakta ve sadece GDOsuz soya fasulyesini işlemekteyiz. Bu sayede, Kikkoman'ın tüm soya sosları doğal bir baharat haline gelir. GDO'suz ve tamamen zararsız bir lezzet şöleni için.

GDO'suz ne anlama gelir?

Üç harf "GDO" oldukça karmaşık bir konuyu ifade eder: genetiği değiştirilmiş organizmaların kullanımı. Kikkoman sadece "GDO'suz" veya "gen teknolojisi uygulanmamış" olan soya fasulyesi kullanır. Net bir kalite özelliğidir.

GDO'yu gıdada nasıl tanıyabilirim?

Doğrudan GDO bitkilerinden üretilen tüm gıda, malzemeler ve katkı maddeleri AB dahilinde etiketlemeye tabidir. Bu husus, içerikler listesinde veya etikette "genetiği değiştirilmiş" veya "genetik olarak değiştirilmiş ... ile üretildi" ifadesinden anlaşılabilir. Ancak et, süt veya yumurta gibi hayvansal ürünler için bu geçerli değildir. İyi haber: Soya soslarımızın, GDO'suz olduğu garanti edilir!