Google+'de paylaş:

Ramazan'da Kikkoman

Ramazan ayı boyunca Kikkoman soya sosu, tabağınızda çok çeşitli lezzetler yaratır. İster çorba, salata olsun ister sos, et, balık veya tatlı olsun: Su, soya fasulyesi, buğday ve tuz gibi dört doğal malzeme ile fermente edilen sosumuz, her yemeğe umami lezzeti verir. Helal mı besleniyorsunuz? Öyleyse yemeklerinizi glutensiz soya sosu Tamari ile marine edip baharatlayın!

devamı

Hawaii Mutfağı

Aloha! Hawaii'nin modern füzyon mutfağı, farklı kültürlerden gelen yemek tariflerini birleştiriyor. Bu farklı lezzetlerin sentezinde Japon mutfağının etkileri de görülebilir - mesela Poke Bowl (Poke Kâse), muhtemelen adadaki en ünlü yemektir. Gelin, bu milli yemeği, yeni sosumuz Poke Sauce ile hazırlayın!

devamı

Asya'dan Noodle Çeşitleri

Bir çeşit Asya makarnası veya eriştesi olan noodle çeşitlerini tanıyor musunuz? Soba, Udon veya Ramen Noodle diye anılan erişte çeşitlerini duydunuz mu hiç? Shirataki'yi biliyor musunuz? Kikkoman, bugün size özellikle Japonya’da yapılan birçok değişik lezzetli noodle çeşidini tanıtacaktır.

daha fazla

Tatlılarda Soya Sosu

Umami lezzetini tatlılarınızda da ister misiniz? O zaman pastanıza, kremanıza, çikolata ve dondurmanıza doğal fermente soya sosumuz ile ince bir lezzet katın! Sosumuz sadece Sevgililer Günü tatlılarına değil başka tatlılara da çok özel, hoş bir tatverir.

daha fazla