Kikkoman'ın Tarihçesi

Kikkoman'ın Tarihçesi

Kikkoman'ın tarihi 17. yüzyıla kadar uzanıyor. Asırlar önce, Japonya'nın Noda kentindeki Mogi ailesinin ataları soya, buğday, su ve tuzdan koyu kahverengi baharatlı sosu üretmeye başlamıştır.

Şehrin Edo Nehri kıyısındaki uygun konumu, ham maddelere kolay erişim ile şu anda Tokyo olarak bilinen, o zamanlar genişlemekte olan Edo şehrine hızlı teslimat sağlamıştır.  Hollandalı tüccarlar daha sonra siyah altını keşfetti ve Avrupa'ya getirdi.

Kikkoman, 1873 yılında Viyana'daki Expo'da ve 1881'de Amsterdam'daki Expo'da önemli ödüller aldı ve Avrupa pazarında hızla kendisine yer edindi. 1917'de Japon aileler Mogi ve Takanashi, Noda Shoyu Co. Ltd.'yi kurdu. 1964 yılında, şirketin adı ilk Kikkoman Shoyu Co. Ltd. oldu. 1980 yılında Kikkoman Corporation olarak değiştirildi.

Bugün Kikkoman, soya sosunda dünya lideridir ve dünyada 100'den fazla ülkede sosun dolgun tadı takdir edilmektedir. Hepsi bu kadar da değil - Kikkoman ayrıca Japon imparatorluk sarayının resmi tedarikçi firmasıdır.

Biliyor muydun?

Kikkoman adının özel bir anlamı vardır. "Kikko" kaplumbağa kabuğu anlamına gelir ve "man" 10.000 anlamına gelir. Bir Japon efsanesine göre, kaplumbağalar 10.000 yıl yaşar ve mutluluğu, başarıyı ve uzun bir hayatı simgelerler.