Kikkoman Group

Kikkoman: Japon Soya Sosunda Dünya Lideri

Kikkoman Grubu'nun kökleri, soya sosu üretim ve dağıtımına dayanır. Dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca insan Kikkoman'ın doğal fermente soya sosunu biliyor ve kullanıyor. Japonya'da ve denizaşırı ülkelerde Kikkoman, kısmen komşu bölgelerde de faaliyet göstermektedir.

Örneğin Kikkoman farmasötik ürünler, şarap, likör, meyve suyu, domates ürünleri ve Asya mutfağı besin maddeleri sektörlerinde yan kuruluşlar kurmuş veya bu sektörlerdeki mevcut şirketlerde hisselere sahiptir. Ayrıca, Kikkoman'ın restoran ve ticaret sektöründe de yan kuruluşları vardır.

Mesela Berlin ve Köln'deki Daitokai adlı elit Japon restoranları, Kikkoman Grubu'na aittir. Dahası, JFC International Group, orijinal Asya gıdalarının en büyük toptancılarından biridir.

Kikkoman'ın dünya çapındaki üretim tesisleri

7.000'den fazla kişi Japonya, Singapur, Tayvan, Çin, Avustralya, Kanada, ABD ve Avrupa'daki konumlarında Japon grubunun gelişimini şekillendiriyorlar. Kikkoman Japonya, ABD, Singapur, Tayvan, Çin, Hollanda ve Brezilya'da on bir soya sosu üretim tesisi işletmektedir.

Kikkoman Avrupa'da kök salıyor

Kikkoman, 1973'te Almanya'nın Düsseldorf kentinde bir Japon restoranı açtı. Burada gurmeler, soya sosunun her türlü malzemeye ne kadar iyi gittiğini bizzat deneyimliyordu. Ve soya sosunun evde nasıl kullanılacağını öğreniyordu. Satışlar, gıda perakendeciliğinde sunulan deneme imkanları ve soya sosu kullanımı hakkında tarifler aracılığıyla aktif olarak arttırıldı. Sonuçta ortaya çıkan satış büyümesi, ağırlıklı olarak Almanya'daki talebe bağlı olmuştur.

Avrupa'da soya sosuna olan artan talebin karşılanması için Kikkoman'ın ilk Avrupa fermantasyon tesisi Ekim 1997'de Hollanda Hoogezand-Sappemeer'de açıldı. Bu üretim yerinden bugün bile bütün Avrupa'ya Kikkoman sosları dağıtılır.