Tuz yerine soya sosu kullanın – hem de lezzetten ödün vermeden!

Soya sosu ile yemeklerin tuz içeriğini azaltın

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), daha az tuz tüketilmesini öneriyor. Önerilen kriter: günde beş gram veya bir silme çay kaşığı aşılmamalıdır. Çünkü çok fazla tuz, yüksek tansiyon riskini arttırır ve kardiyovasküler hastalıkların gelişimini teşvik eder. Tuzu azaltmak, ancak yine de baharat ve tattan vazgeçmek istemiyor musunuz? Kikkoman'ın doğal fermente soya sosu ile bunu yapmak artık çok kolay. Kikkoman, doğal fermente soya sosunun sağlık üzerindeki etkilerini yıllarca inceledi. Sonuç: Tuz yerine soya sosu kullanıldığında, tuz miktarı ortalama yüzde 30 oranında azaltılabilir. Bu husus, Wageningen UR Food & Biobased Research tarafından yapılan bir çalışma ile onaylanmıştır.*

Tat kaybı olmadan tuz azaltma

Bu çalışmada salata sosu, domates çorbası ve rosto etindeki tuzun, soya sosu ile değiştirilmesi test edildi. Değişimin tat duyusunu nasıl etkilediğini bulmak için, tuz içeriği adım adım soya sosu ile değiştirildi. Çalışma, doğal fermente soya sosu kullanımı ile çeşitli yemeklerin ve tariflerdeki tuz içeriğinin azaltılabildiğini göstermektedir. Hatta soya sosu ilavesiyle yemeğin lezzeti zenginleştirilmişti! Bilim adamları ayrıca test edilen yiyeceklerde farklılıklar olduğunu da buldular: Salata soslarında tuz içeriği, soya sosu ile %47 oranında azaltılabilmişti. Domates çorbası ve rosto etinde maksimum tuz azalması sırasıyla %28 ve %26 idi.

Soya sosunun sırrı: Umami

Tuz yerine soya sosu kullananlar tattan vazgeçmezler. Aksine, Kikkoman doğal fermente soya sosu, yemeklerin özellikle doyurucu tat bakımından daha yoğun bir lezzet almasını sağlar. Peki tuz içeriği soya sosu ile neden azaltılabilir? Bu dolgun ve doyurucu lezzeti sağlayan unsur, Kikkoman doğal fermente soya sosunun umami kalitesidir. Soya sosu çok fazla doğal umami içerir ve umami de yemeklerdeki tuzlu tadın algılanmasını destekler. Uzmanların vardığı sonuç: Önemli olan yemeğin tuz içeriği değil, tadı dır. Yani, Kikkoman soya sosu ile tarifler daha az tuzla daha fazla lezzet alır.

Kikkoman doğal fermente az tuzlu soya sosu

Düşük tuzlu beslenme arayanlar için Kikkoman ayrıca %43 daha az tuz içeren doğal fermente bir soya sosu sunmaktadır. Eşsiz, dolgun aromasını koruyan doğal fermantasyon yöntemiyle üretilen bu sosun, tat olarak orijinal soya sosundan hiçbir farkı yoktur.

 

* Çalışmanın sonuçları “Optimally-accepted salt reduction across cultures” (R. Shimojo et al.) başlığı altında "Agro Food Industry Hi Tech" dergisinde, Sayı 25 (3), Mayıs/Haziran 2014 yayınlandı. Çalışma için buraya tıklayın.

Biliyor muydunuz?

Kikkoman az tuzlu soya sosu, sağlık bilincine sahip tüketiciler ve / veya az tuzlu bir diyete ihtiyaç duyan insanlar için mükemmel bir seçimdir. Normal Kikkoman doğal fermente soya sosumuzdan %43 daha az tuz içerir, ancak Umami yönünden aynı dolgun lezzete sahiptir - dolayısıyla Kikkoman soya sosunun tadını tam olarak çıkarabilirsiniz.