Soya Sosu Kullanımı

Soya sosun kullanımı

Tariflerde soya sosu kullanımı için her zaman belli bir miktar verilir. Peki ya mutfakta yaratıcılığınızı özgürce yaşamak ve kendi tariflerinizi yaratmak istiyorsanız? Kikkoman soya sosu miktarı, malzemeler listesinde olsun ya da olmasın, nasıl doğru ayarlanır? Yemek pişirirken, marine ederken, glaze ederken veya tatlandırırken mutfakta en iyi sonuçları almak için soya sosunu nasıl kullanmanız gerektiğini göstereceğiz.

Soya sosu ile salata sosu

Taze salatalar için salata sosunun bir parçası olan soya sosu için tek bir reçete yoktur. Genel kural olarak, her yemek kaşığı yağ için bir çorba kaşığı soya sosu ekleyerek tuz ve sirkeden vazgeçebilirsiniz. Limon suyu veya taze otlar gibi diğer baharat çeşitleri her zaman uygundur. Sadece biraz deneme yapın. Söz veriyoruz: zamanla daha cesur olacaksınız.

Yemek pişirirken soya sosu

Yemek pişirirken kullanacağınız soya sosu miktarı tamamen sizin zevkinize bağlıdır. Profesyonel ve deneyimli şefler, pişirme işleminin sonunda bir miktar soya sosu ekleyerek yemeğin tadını geliştirir. Güzel olan: Kikkoman soya sosu, taze besinlerin kendi tadını ortaya çıkarır. Böylece hazırladığınız yemekten sadece soya sosunun tadı gelmez.

Soya sosu ile glaze etme yöntemi

Fırındaki kızartma, çıtır ve lezzetli görünmeli ve iştah açıcı bir ışıltıya sahip olmalıdır. Ete, pişme süresinin bitmesinden kısa bir süre önce soya sosu ve biraz ballı karışım sürün ve birkaç dakika daha fırında tutun. Alternatif olarak, tatlı-baharatlı tadıyla bilinen ve sevilen Kikkoman pirinç için soya sosumuzu deneyin.

Marine soslar için soya sosu

Et, balık veya sebzelere marine sos sürün ya da içinde bekletin: soya sosu her türlü marine sos için harika bir lezzet kaynağıdır. Kendi yaratacağınız marine sosta temel bir kural olarak, bir porsiyon marine sos harcı için (yaklaşık 120 ila 150 g) yaklaşık 3 ila 4 çorba kaşığı soya sosu kullanmanız gerekir. Diğer malzeme ve baharatlar aynı oranda arttırılır. Uymanız gereken önemli nokta: soya sosu ve diğer sıvı malzemeler arasındaki oran yaklaşık 2:1 olmalıdır. Teriyaki ürün yelpazemizden yüksek kaliteli komple hazır ürünlerimizden birini kullanıyorsanız, işiniz çok daha kolay. Baldan tutun sarımsağa kadar hatta kavrulmuş susama kadar farklı tatlarda bulunurlar. Temel olarak, marine edilmiş rosto veya ızgara yiyecekler için geçerli kural: Otları ve baharatları üstünden silin ve kağıt havluyla hafifçe bastırarak kurutun. Böylelikle hiçbir şey yanmaz.

Sonradan baharatlama için soya sosu

Patron sizsiniz! Soya sosu miktarı, tabakta hangi yemeğin olduğuna bağlıdır. Bir kaç damla soya sosu, pişirdiklerinize daha dolgun tat verecektir. Kullanışlı dispenser ile daha yoğun tat elde etmek artık çok kolay.

Biliyor muydunuz?

Soya sosu mükemmel bir baharattır, çünkü et, balık, sos ve sebzelere özel, dolgun bir tat verir - yalnızca Asya yemeklerinde değil! Neden mi? Çünkü soya sosu, Umami bakımından zengindir ve tuz yerine kullanmak için de idealdir.