Soya Sosları Arasındaki Farklar

Evrensel baharat: Japon Soya Sosu

Japon soya sosu, tıpkı Kikkoman doğal fermente soya sosu gibi şeffaf, açık kahverengi renktedir ve hoş bir baharatlı kokuya sahip olur - tıpkı şarap aroması gibi. Tadı zengin, dolgun, aromatik ve uyumludur. Hafif köpüklü bir yapıya sahiptir ve belirgin bir özelliği vardır: Et, sebze vb. yemeklerin kendi öz tadını örtmeden onları vurgular! Bu yüzden Japon soya sosu değerli bir baharat olarak kabul edilir - çünkü daha fazla lezzet sağlar. Japon soya sosu üretimi katı kurallara bağlıdır. Bu yüzden Kikkoman'ın doğal fermente soya sosunda olduğu gibi içerik listesinde sadece dört saf malzeme bulunur: soya fasulyesi, buğday, su ve tuz. Tamamen doğal şekilde fermente edilir ve herhangi bir koruyucu katkı maddesi, yapay renklendirici veya lezzet arttırıcı madde içermez.

Açık ve koyu renkli Çin Soya Sosu

Çin soya sosu, genellikle Japon soya sosundan daha düşük bir buğday içeriğine sahiptir hatta bazen bu kıymetli tahılı hiç içermez bile ve bunu tadından da anlayabilirsiniz! Çünkü farklı bir aroması vardır. Ayrıca, Çin soya sosunun tuz içeriği genellikle çok daha yüksektir. İçerik listesine bakıldığında, Çin soya sosunun genellikle lezzet arttırıcı, asitleştirici veya koruyucu katkı maddeleri içerdiği anlaşılır. Açık ve koyu renkli versiyonları vardır. Açık renkteki Çin soya sosu, oldukça akışkandır ve tadı hafif tuzludur. Koyu renkli Çin soya sosunun kıvamı daha çok koyudur ve malt kokusu alınır. Bunun sebebi, renk ve kıvamın elde edilmesi için şeker veya karamel ilave edilmesidir.

Kimyasal olarak üretilen soya sosu

Kimyasal olarak üretilen soya sosu, Kikkoman'ın evi olan Japonya'da tabu sayılan ancak Avrupa ülkelerinde süpermarket raflarında sürekli rastlanan bir üründür. Kimyasal olarak üretilen soya sosu, genellikle gerçek soya fasulyesi bazlı olmayıp soya fasulyesi ekstresinden üretilir. İçerik listesi oldukça uzundur. Tat ve aroma doğal yöntemle elde edilmeyip kimyasal bir işlem ile mısır şurubu, glikoz şurubu, pekmez ve renklendiricilerin ilavesiyle ortaya çıkar. Bu yüzden çoğunlukla şurup kıvamında olur. Kimyasal olarak üretilen soya sosunun kokusu genelde ağır olur. Birkaç damla fazlası bir yemeği yenilemez hale getirebilir!