Kikkoman Soya Sosu Özellikleri

Kikkoman Soya Sosu Özellikleri

Kikkoman Soya Sosunu eşsiz kılan nedir?

Dünyanın her yerindeki profesyoneller ve hobi şefleri, Kikkoman soya sosunu takdir ederler. Marka işareti, Kenji Ekuan'ın tasarladığı kırmızı şişe kapağı olan ikonik ve ödüllü soya sosu dispenser (dağıtıcı) şişesidir. Ancak Kikkoman sadece tasarım açısından uluslararası standartları belirlemedi. Kikkoman ayrıca, Kikkoman soya soslarının tarifi, üretimi, tadı ve kalitesi bakımından da en yüksek kalite standartlarını takip eder. Kikkoman soya sosunu bu kadar özel ve eşsiz kılan hususlar:

1. Doğal maddeler

Kikkoman soya sosu titizlikle seçilmiş dört temel bileşenden oluşur: su, soya fasulyesi, buğday ve tuz. Soya fasulyeleri kesinlikle GDO içermez.

2. Yapay katkı maddesi içermez

Kikkoman soya sosu, lezzet arttırıcılar, renklendiriciler veya koruyucular gibi yapay katkı maddeleri içermez.

3. Doğal fermantasyon

Kikkoman soya sosu, özel bir fermantasyon işleminde altı ay boyunca doğal olarak fermente edilir, yani demlenir. Tadı ve aroması, herhangi bir kimyasal katkı maddesi veya diğer katkı maddesi olmadan, doğal şekilde ortaya çıkar.

4. Üstün aroma çeşitliliği

Fermantasyon işleminde yaklaşık 300 farklı aroma bileşeni oluşur. Bu aroma bileşenleri, vanilya, meyve, viski ya da kahveyi andırırlar. Her ne kadar yaklaşık 300 bileşen, küçük miktarlarından dolayı tek tek tespit edilemese de birleştikleri zaman, Kikkoman soya sosuna, olağanüstü ve belirgin aromasını verirler.

5. Yüksek protein / azot içeriği

Japon pazarında, soya sosları toplam azot / protein içeriğine göre Japon Tarım Standardı anlamına gelen Japanese Agricultural Standard (JAS) altında sınıflandırılmaktadır. Bu sınıflandırma ile bir soya sosunun umami açısından ne kadar zengin olduğu gösterilir. Kikkoman soya sosu 100 ml'de 10 g protein içerir. Bu sonuca göre açıkça "ekstra yüksek içerik" kategorisine giriyor.

Kategori   Toplam AzotProtein
Özellikle yüksek içerik> 1,50> 9,38
Yüksek İçerik       > 1,35> 8,44
Normal İçerik       > 1,20> 7,50

 

6. Dolgun tadı

Tatlı, ekşi, tuzlu, acı ve Umami diye anılan beş tadın uyumlu birleşimi ve ahenkli dengesi Kikkoman soya sosuna özel lezzetini verir.

Soya sosu, fermantasyon sırasında oluşan doğal Umami bileşenleri açısından oldukça zengindir. Bunlar, koji-kuru fermentinin soya fasulyesindeki proteinleri ayırdığı zaman ortaya çıkan 20 farklı amino asitten oluşur.

7. Berrak, kahverengi renk

Kikkoman soya sosunun muhteşem rengi, fermantasyonun başlamasından 2-3 ay sonra ortaya çıkan "Maillard reaksiyonunun" sonucudur. Bu süreçte glikoz ve diğer şeker türleri amino asitlerle birleşip kahverengi bir pigment olan melanoidine dönüşür. Bu da soya sosuna o güzel rengini verir.

8. Aroma ve renk yoğunluğu

Kikkoman Soya Sosunun özel etkilerinden biri aroma ve rengin yoğunlaşmasıdır. Kikkoman Soya Sosu, yemeği kavururken veya ızgarada pişirirken, güçlü bir renk ve iştahı uyaran hoş baharatlı bir aroma üretir.

9. Koku azaltıcı etki

Kikkoman Soya Sosu, taze malzemelerin kokuları üzerinde de özel bir etkiye sahiptir. Balık, deniz ürünleri ya da etler çok yoğun, hatta bazen nahoş kokarlar. Soya sosuna batırılarak, bu kokular azaltılabilir hatta ortadan kaldırılabilir.

10. Avrupa standartlarına göre üretilir

Kikkoman doğal fermente soya sosu Avrupa'da Avrupa standartlarına göre üretilmektedir.