Kikkoman Soya Sosu: Kesinlikle GDO'suz!

Kikkoman'ın kullandığı soya fasulyeleri: hiçbir gen teknolojisi uygulanmamıştır

Kullandığımız hammaddelerin kalitesine ve menşeine ve ayrıca doğal üretime büyük önem veriyoruz. Çünkü: Yüksek kaliteli malzemeler, tüm Kikkoman soya soslarının karakteristik ve çok yönlü tadının esasıdır. Bu nedenle soslarımızda suni katkı maddesi kullanmamakta ve sadece GDO’suz soya fasulyelerini işlemekteyiz. Bu sayede tüm Kikkoman soya soslar, doğal bir baharata dönüşüyor: GDO'suz, güvenli ve lezzetli.

GDO var mı yok mu? Etiket'ten öğrenebilirsniz...

Üç harf "GDO", "genetiği değiştirilmiş organizmalar" anlamına gelir. Kikkoman sadece "GDO'suz" veya "gen teknolojisi uygulanmamış" soya fasulyesi kullanır. Bu, net bir kalite özelliğidir.

Doğrudan GDO bitkilerinden üretilen tüm gıda, malzemeler ve katkı maddeleri AB dahilinde etiketlemeye tabidir. Bu, içerik listesinde veya etiketinde "genetiği değiştirilmiş" veya "genetiği değiştirilmiş ...ile üretildi" ifadesinden anlaşılabilir. Ancak et, süt veya yumurta gibi hayvansal ürünler için bu geçerli değildir. İyi haber: Soya soslarımızın, GDO'suz olduğu garanti edilir!

Biliyor muydunuz?

Kikkoman soya sosu sadece dört özenle seçilmiş malzemeden oluşur: su, soya fasulyesi, buğday ve tuz. Herhangi bir yapay katkı maddesi içermez - ama yine de lezzet doludur!