Soya soslarının etiket kontrolü

Taze malzemelerin lezzetli yemekler hazırlamak için önemli olduğu kadar, soya sosunun kalitesi de önemlidir. Gerçek sevenler, nefis bir soya sosunu birkaç ufak özellikten tanırlar. Size, süpermarketteki bir sonraki alışverişinizde bunu nasıl kolayca ve doğrudan uygulayabileceğinizi göstereceğiz. Bunu bir deneyin!

En önemli şey: etikete bakmak

Etikette hangi bilgiler olmalı:

  • Malzemelerin kısa bir listesi. Birçok gıda için temel olarak aynı şey geçerlidir: içerik listesi ne kadar kısaysa, o kadar iyidir! Kikkoman soya sosunun dört malzemesi vardır: soya fasulyesi (GDO'suz), buğday, su ve tuz. Kaliteli bir soya sosunun başka bir şeye ihtiyacı yoktur.
  • "Doğal fermente" tanımlaması olmalı. Soya sosu ne kadar uzun fermente olursa o kadar iyidir. Kikkoman'da bu işlem altı ay sürer.
  • Katkı maddesi, lezzet arttırıcı madde veya koruyucu madde içermez. Çünkü kaliteli bir soya sosunun bunlara ihtiyacı yoktur!
  • Genetiği değiştirilmiş malzemeler içermez.
  • İyi besin değerlerine sahiptir. Protein içeriği ne kadar yüksekse, soya sosu o kadar iyidir. Çünkü protein içeriği soya sosuna "umami" diye adlandırılan tadı verir. Bilgi için: Kikkoman soya sosu, 100 ml başına 10 g'lık bir protein içeriğine sahiptir ve bu da "özellikle yüksek" olarak kabul edilir.

 

Şişe boynu testini yapın!

Elinizdekinin yüksek kalitede bir soya sosu olup olmadığını şişe boynu testi ile anlayabilirsiniz. Şişeyi yavaşça ve dikkatlice sallayın. Kikkoman'ınki gibi doğal fermente Japon soya sosu, açık kahverengi, berrak bir renktedir, kıvamı ince ve akışkandır. Ancak kimyasal olarak hazırlanan soya sosları gibi diğer soya sosları şurup kıvamında olup koyu veya bulanık renkte olurlar.