Kikkoman Kalitesi
Kikkoman Kalitesi
Kikkoman Soya Sosunun Özellikleri

Kikkoman doğal fermente soya sosunun eşsiz özelliklerini keşfedin ve doğru baharatı seçin!

Kikkoman Kalitesi
Fermantasyon süreci

Kikkoman soya sosunun nasıl yapıldığını öğrenmek mi istiyorsunuz? Üretimimizle ilgili her şeyi buradan okuyun!

Kikkoman Kalitesi
Doğal Malzemeler

Doğal fermente soya sosumuz, katkı maddeleri ve lezzet arttırıcı maddeler içermez - hem de lezzetten ve zengin umami tadından hiç ödün vermeden bunu başarıyor! Kikkoman doğal olanı sever.

Kikkoman Kalitesi
Kesinlikle GDO'suz

Kikkoman soya sosunun üretimi için özenle seçilmiş dört içerik soya fasulyesi, su, buğday ve tuz, GDO'suz ve tamamen doğaldır!

Kikkoman Kalitesi
Tuz Yerine Soya Sosu

Yemek pişirirken yemeğinizin tuz içeriğini kolayca azaltmak için tuz yerine soya sosu kullanın. Soya sosunun düşük tuzlu bir diyete nasıl katkıda bulunabileceğini buradan öğrenin!

Kikkoman Kalitesi
Kikkoman Özel Tasarım Şişesi

Yüksek kaliteli sosumuz, Kikkoman dispenser şişesinde en iyi şekilde sunulur. Dispenserimiz hakkında daha fazla bilgiyi burada bulabilirsiniz!

Kikkoman Kalitesi
Kikkoman'ın Tarihçesi

Kikkoman, aslen Japonya'nın Noda kentinde kuruldu. 1970'li yıllarda dünya çapında satış ve üretim başladı. Kikkoman'ın başarı öyküsü hakkında daha fazla bilgiyi buradan edinin!

Kikkoman Kalitesi
Tüm Duyularınızla Test Edin

Kikkoman doğal fermente soya sosu ve diğer soya sosların arasındaki farkı yaşayın. Sadece bakın, koklayın, hissedin ve deneyin!

Kikkoman Kalitesi
Etiket Denetimi

Etiket üzerinde hangi bilgileri bulabileceğinizi ve bir soya sosu seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini size göstereceğiz.