Çıtır çıtır bir damak şöleni: Yeni Kikkoman Panko - Japon usulü çıtır ekmek kırıntısı

Mart 2021. Yeni Kikkoman Panko - Japon usulü çıtır ekmek kırıntısı, dünyanın her yerinde tüm yemeklere ve spesyalitelere ekstra bir gevreklik sağlar! Şnitzel, Panko sayesinde nefis çıtır bir kaplama alır, Panko’ya batırılmış kızarmış tavuk filetosunun tadı hafif ve çıtır olur. Panko çıtır ekmek kırıntısı, gratenlere veya fırında güveçlere çıtır çıtır bir üst kaplama, yani topping, sağlar. Panko çıtır ekmek kırıntısı, baharatsız olduğundan crumble gibi tatlılar veya kek tabanı için de idealdir.

"Panko", Japonca "pan" (ekmek) ve "ko" (un) sözcüklerinden oluşur. Japonya'da Panko geleneksel olarak tonkatsu, kızarmış deniz ürünleri, soğan halkaları veya tavuk kanadı gibi birçok farklı yemek ve tarifi hazırlamak için kullanılır.

Kikkoman Panko - Japon usulü çıtır ekmek kırıntısı, kabuksuz özel bir beyaz ekmekten taze olarak yapılır. Bu sayede, yiyecekler daha uzun süre gevrekliğini korur. Çünkü katı ve sıvı yağ, geleneksel galeta ununa göre daha az bağlar. Bu da, pane kaplamanın ve toppingin ekstra çıtır ve gevrek, aynı zamanda hafif olmasını sağlar. Geleneksel galeta ununu Kikkoman Panko - Japon usulü çıtır ekmek kırıntısı ile değiştirenler, bir daha normal galeta unu kullanmayacak!

Panko hakkında daha fazla bilgiyi ve harika Panko tariflerini burada bulabilirsiniz.